BIP logo

Akcja „Żonkile”

 

 

19 kwietnia 2017 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Uczennice klas 2 i 3a LP wyszły na ulice Bielska-Białej, by, wręczając przechodniom symbolicznego żonkila, upamiętnić 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Młodzież po krótkim wykładzie dotyczącym powstania w getcie warszawskim uczestniczyła w projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

Opiekunki projektu: mgr Agnieszka Fuczik, mgr Agata Ruman

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile odbywa się dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Współorganizatorem tegorocznej edycji akcji Żonkile jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

/informacja ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo