BIP logo

Kampania uczniowska „Dzień bez hejtu”

19 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej miała miejsce kampania uczniowska „Dzień bez hejtu”. Tego dnia na terenie naszej szkoły odbyło się kilka działań związanych ze sprzeciwem wobec mowy nienawiści.

Już o godzinie 8.00 rozpoczęła się gra edukacyjno-terenowa „Rozumiem, więc nie hejtuję”. Klasa I POSSP (gimnazjum) w dwóch grupach przez cały dzień wykonywała zadania związane z hasłami antydyskryminacyjnymi. Młodzież szukała skrytek, rozwiązywała rebusy i krzyżówki, wyjaśniała pojęcia. Wszystkie zadania przygotowały uczennice klasy IIb POSSP: Hanna Patykiewicz, Krystyna Patykiewicz, Aneta Sucharska, Żaneta Sucharska oraz Nina Sikorska. Gra powstawała i przebiegała pod opieką mgr Agaty Ruman. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody ufundowane przez Kino Helios.

W ramach kampanii „Dzień bez hejtu” w szkolnej Galerii Akcent odbył się wernisaż wystawy plakatu klasy 3 reklamy wizualnej Liceum Plastycznego. Projekty powstawały pod okiem mgra Tadeusza Króla, fotografie wykonała dr Joanna Chudy. Podczas wernisażu Dyrektor Szkoły pan Andrzej Rubinkiewicz wręczył wyróżnienia trzem autorom plakatów: Marcie Biel, Mateuszowi Majewskiemu i Dawidowi Sternalowi. Pozostałe projekty wykonali: Patrycja Białek, Gabriela Bryja, Justyna Hodura, Agata Horwat, Wiktoria Kania, Natalia Laszczak, Katarzyna Mrzygłód, Magdalena Smolik, Jakub Sordyl, Natalia Starkiewicz, Rozalia Stawiarz i Kamila Woźniak. Wydruk plakatów został sfinansowany ze środków Programu Bezpieczna+.

Podczas otwarcia wystawy Pan Dyrektor przypomniał znane z historii przykłady działań wynikających z nienawiści do drugiego człowieka. Muzycznym komentarzem do rzeczywistości, w której uaktywnia się ludzka zawiść jest piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Uczestnicy i uczestniczki wernisażu mieli możliwość wysłuchania tego utworu. Znacząca jest ponadczasowość tej piosenki i nadzieja, że „ludzi dobrej woli jest więcej”.

Po wernisażu nauczyciele i uczniowie mieli możliwość zobaczenia spektaklu „Historia samotności”, przygotowanego przez uczennice klasy 2a liceum pod opieką mgr Jadwigi Jarosz. Tekst sztuki napisała Justyna Lameńska (uczennica klasy 2a). Scenografią i udźwiękowieniem zajęły się uczennice klasy 2b liceum.

„Dzień bez hejtu” wpisuje się w szereg działań podejmowanych w naszej szkole w ramach projektu CEO „Nienawiść. Jestem przeciw!”. Mają one na celu uwrażliwienie młodzieży na odpowiedzialność za słowa, szczególnie te, które dotyczą drugiego człowieka.

napisała: mgr Jadwiga Jarosz

 

koordynatorka projektu: mgr Jadwiga Jarosz

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo