Wizyta wolontariuszek Fundacji „Dr Clown”

We wtorek 19 czerwca odbyło się spotkanie młodzieży bielskiego plastyka z wolontariuszkami Fundacji „Dr Clown”. To właśnie one, wraz z grupą przyjaciół, w kolorowych przebraniach, wyposażone w czerwone nosy, balony oraz szeroki uśmiech w każdą środę odwiedzają małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Podczas wizyt wykorzystują elementy iluzji, żonglerki i żartu, by w ten sposób choć na chwilę wyrwać chore dziecko ze szpitalnej rzeczywistości. Wierzą, że śmiech to zdrowie i taką właśnie terapię prowadzą w szpitalnych salach.

Idea Fundacji narodziła się w latach 60., kiedy to amerykański lekarz, Hunter Campbell Adams, zwany również „Patchem Adamsem”, realizował oryginalną ideę terapii śmiechem. W przebraniu klauna i z charakterystycznym czerwonym nosem rozweselał pacjentów w szpitalu. Głęboko wierzył, że zadaniem lekarza nie jest jedynie leczyć ciało pacjenta, ale również duszę. W Polsce ideę Patcha Adamsa od 1999 r. realizuje Fundacja „Dr Clown”.

Impulsem do organizacji spotkania z wolontariuszkami była praca podjęta przez uczennice klasy 3 POSSP na lekcjach języka polskiego. Omawiana książka E. E. Schmitta pt. „Oskar i pani Róża” stała się źródłem dyskusji na temat możliwych form pomocy małym pacjentom. W trakcie rozmów zrodził się pomysł, aby każda uczennica napisała ciepły, wspierający list do Małego Pacjenta/Pacjentki, który pomoże przetrwać pobyt w szpitalu. Podczas spotkania z wolontariuszkami Fundacji uczennice przekazały listy, które w niedługim czasie trafią do rąk Adresatów, dając im choć chwilową  radość :).

 

Organizatorka wydarzenia: mgr Agnieszka Fuczik

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo