Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej jest szkołą z 70-letnią tradycją. Szkoła powstała w 1947 r. pod nazwą Państwowe Liceum Technik Plastycznych – w miejsce istniejącej w Bielsku od 1945 r. Prywatnej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki.
O wysokim poziomie szkoły świadczą jej absolwenci. Bielskie Liceum Plastyczne kończyli m. in.
Zespół Szkół Plastycznych od 1993 r. organizuje Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych.
Od 2004 r. w szkole funkcjonuje Galeria Akcent. Jest to przestrzeń służąca prezentowaniu dorobku uznanych artystów oraz prac uczniów i absolwentów szkoły.
Dumą szkoły są liczne osiągnięcia uczniów w konkursach plastycznych oraz zaangażowanie młodzieży w życie szkoły i miasta.
Obecnie Zespół Szkół Plastycznych kształci w czterech kierunkach:
formy rzeźbiarskie – specjalizacja ceramika artystyczna (kierunek wygaszany):
Kształcenie ucznia w tej dziedzinie rozwija jego umiejętności planowania, gospodarowania materiałami, współdziałania w grupie. Inspiruje do innowacyjnych działań artystycznych i technicznych. Poprzez procesy poznawcze rozwija wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę, teksturę i kolor.
.
techniki graficzne – specjalizacja techniki druku artystycznego:
Uczeń zdobywa na zajęciach wiedzę i umiejętności z zakresu technik graficznych oraz kształtuje swoją wrażliwość plastyczną poprzez działania praktyczne. Celem kształcenia jest osiągnięcie przez ucznia świadomego posługiwania się środkami plastycznymi w dziedzinie grafiki warsztatowej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej, jak również do dalszego kształcenia na poziomie akademickim.
.
techniki graficzne – specjalizacja projektowanie graficzne:
Projektowanie graficzne jest głównym przedmiotem specjalności artystycznej o tej samej nazwie. Grafika (reklamowa i wydawnicza) jest częścią kultury masowej. Wpływa na kształtowanie przestrzeni publicznej i świadomości estetycznej społeczeństwa. W dobie rozwoju technologii informacyjnej, projektowanie graficzne jest priorytetową dziedziną edukacji plastycznej. Uzyskana w tym zakresie wiedza ma charakter kluczowy i interdyscyplinarny; koreluje z wieloma przedmiotami w kształceniu plastycznym.
.
formy użytkowe – specjalizacja tkanina artystyczna:
Ma ona interdyscyplinarny charakter, a jej specyfika polega na przenikaniu się różnych działań plastycznych. Kształcenie w tej dyscyplinie – głównie poprzez działania warsztatowe i twórcze – rozwija wiedzę z zakresu tkaniny artystycznej, kształtuje wrażliwość i wyobraźnię na kolor, formę i przestrzeń. Wiedza i kompetencje ucznia, zdobyte w ramach specjalności, umożliwiają podjęcie pracy zawodowej lub dalsze kształcenie w tej lub pokrewnej dziedzinie na poziomie akademickim.