Wernisaż wystawy grafiki Jerzego Jędrysiaka

plakat: Tadeusz Król

17 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy grafiki Jerzego Jędrysiaka (na I piętrze szkoły). Wystawie towarzyszy ekspozycja grafik uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej (na II piętrze szkoły). Otwarcie wystawy miało miejsce w ramach narady szkoleniowej dla nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach plastycznych.

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości: pani Ewelina Wilburg-Marzec – wizytator z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach, pani Agata Smalcerz – dyrektor Galerii Bielskiej BWA, prof. Elżbieta Kuraj, prof. Michał Kliś, pani Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz nauczyciele przedmiotów artystycznych ze szkół plastycznych regionu śląskiego, opolskiego i łódzkiego: Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie, Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie, Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, Liceum Plastycznego w Raciborzu, Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim, Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu.

Prof. Jerzy Jędrysiak opowiedział o uprawianej przez niego dyscyplinie sztuki – technice linorytu, o swojej drodze twórczej, osiągnięciach oraz inspiracjach, wśród których ważne miejsce zajmuje Zakopane. Zwrócił także uwagę na dbałość o warsztat artystyczny oraz umiłowanie do szczegółu w swoich kompozycjach graficznych.

W ramach odbywającej się tego dnia konferencji prof. Jerzy Jędrysiak wygłosił wykład dla nauczycieli przedmiotów artystycznych, którego głównym tematem była rola korekty w procesie nauczania rysunku i malarstwa w średnich szkołach plastycznych.

Pan Profesor poprowadził również warsztaty, w których wzięli udział nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie klas maturalnych Liceum Plastycznego i Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej (nauczyciele prowadzący: dr Krzysztof Dadak i mgr Piotr Kwaśny). W ramach warsztatów pan Profesor udzielał korekt dotyczących zaprezentowanych prac uczniów, wskazywał ich pozytywne cechy oraz elementy, które wymagają dodatkowej uwagi. Odpowiadał także na pytania uczestników.

napisała: pani Agata Ruman

Wystawa potrwa do 15 grudnia 2017 r.

Relacja z narady szkoleniowej –> tutaj.

 

Jerzy Jędrysiak urodził się w 1954 r. w Zakopanem. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1975). W latach 1975-1980 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrobił w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i w Pracowni Projektowania Książki prof. Romana Banaszewskiego (1980).

Pracuje jako profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Uprawia grafikę (linoryt i rysunek). Mieszka w Zakopanem.

Jerzy Jędrysiak jest autorem 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Holandia, Francja, Belgia, Słowacja, Chorwacja, Austria, USA). Wziął udział w około 600 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Anglia, Irlandia, Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Szwajcaria, Hiszpania, Chorwacja, Macedonia, Jugosławia, Bułgaria, Węgry, Czechy, Słowacja, Grecja, Ukraina, Litwa, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Kanada, USA, Wenezuela, Argentyna, Brazylia, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Tajwan, Korea Południowa, Tajlandia, Japonia, Australia).

Artysta jest laureatem 24 nagród w Polsce i 14 na gród międzynarodowych w dziedzinie grafiki. Jego prace znajdują się w zbiorach w wielu muzeach w Polsce i za granicą.

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo