Ogólnopolski Tydzień Kariery (15-19 października 2018 r.)

Przygotowując wydarzenie, sięgnęłyśmy do zasobów miasta Bielska-Białej, skupiającego twórców galerii i warsztatów artystycznych, którzy codzienną działalnością realizują hasło przewodnie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 r. – Bądź architektem swojego szczęścia!  Okazuje się, że w Bielsku jest wiele osób, rozwijających warsztat pracy twórczej i tym samym wprowadzających w mieście atmosferę artyzmu, która może być atrakcją turystyczną, ale też urozmaiceniem codzienności mieszkańców. Ze spotkań z tymi osobami, warsztatów i prelekcji przez nie poprowadzonych skorzystało około 70 uczennic i uczniów bielskiego Plastyka.

W poniedziałek otwarły się przed nami drzwi Atelier Madame History Foto Art, zlokalizowanego przy ulicy Nad Niprem. Wielość strojów, kapeluszy i możliwości aranżacji inspirowała uczestniczki do wczucia się w modę sprzed dwóch stuleci, a Pani Natalia podpowiadała nam, jak zachować się w stroju dziewiętnastowiecznej mieszczanki spacerującej uliczkami ówczesnego Paryża.

We wtorek grupa młodzieży odwiedziła pracownię rękodzieła Pawie oczko, gdzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których wykonała proste formy filcowe. Uczestnicy i uczestniczki mogli doświadczyć radości czerpanej z umiejętności rękodzielniczych, a osoby, które już zajmują się rękodziełem, mogły dorzucić cegiełkę do rozwijanych przez siebie umiejętności.

Środa i czwartek upłynęły pod znakiem warsztatów Kotwice kariery dla klas 4 POSSP, 1a oraz 1b LP. Warsztaty obejmowały ćwiczenia aktywizacyjne, połączone z elementami samopoznania oraz kwestionariusz „Kotwic kariery“ wg Scheina.

Wydarzenia kolejnego dnia odbiegły od tych zaplanowanych w harmonogramie, a to za sprawą wyjątkowej osoby, którą mogliśmy gościć w czwartkowe popołudnie, pana Adama Radkaintroligatora artystycznego. Grupa osób zapisanych na warsztaty mogła poznać człowieka, który od pół wieku pracuje w zawodzie związanym z różnymi aspektami pracy drukarskiej i introligatorskiej – konserwacją starodruków, zecerstwem, typografią, poligrafią, tworzeniem obwolut, notesów, pudełek, naprawą książek, rękodziełem papierowym. Młodzież zapisana na warsztaty wykonała notesy pod okiem pana Adama, natomiast uczennice z klasy 3 POSSP mogły wysłuchać prelekcji gościa, obejrzeć jego bogate portfolio, zadać mu pytania dotyczące technik wykonywania poszczególnych prac. Szczególnie zaskakującym okazał się staż pracy pana Adama. Uczennice były szczególnie zaskoczone tym, że ktoś pracuje pomimo tego że mógłby już nie pracować. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami uczennic. Możliwość zaaranżowania spotkania uczennic z fachowcem i wyjątkowym człowiekiem skłoniła mnie do reorganizacji zajęć zaplanowanych na czwartek.

W ostatnim dniu szkolnego OTK zaprosiliśmy pana Rafała Rojka z bielskiej delegatury WUP w Katowicach, na przeprowadzenie gier edukacyjnych: Chłopskiej Szkoły Biznesu oraz gry strategicznej Magneto. Zajęcia przebiegły według ułożonego wcześniej planu.

Za przychylność i pomoc w realizacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 r. dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom, gościom oraz gospodarzom odwiedzanych pracowni.

Przygotowanie i realizacja: mgr Justyna Moruś, mgr Katarzyna Patykiewicz.

napisała: mgr Justyna Moruś

 

(fot. Aleksandra Kwiecień, Karol Pysz, Justyna Moruś)

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo