Panel dyskusyjny „Czy warto (uczyć) malować?”

Po uroczystości rozdania nagród i wyróżnień w 15. Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w jednej sal Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej odbył się panel dyskusyjny, którego punktem wyjścia było pytanie: Czy warto (uczyć) malować?. Honorowymi gośćmi panelu byli: Przewodniczący komisji Biennale – Pan prof. Antoni Cygan, członkowie komisji biennale: prof. Wojciech Zubala, prof. dr hab. Andrzej Zwolak, dr hab. Arkadiusz Karapuda, prof. ASP w Warszawie, Wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – Pani Iwona Skowron, Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach – Pani Jolanta Sznajder, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH w Bielsku-Białej – prof. dr hab. Ernest Zawada. Udział w spotkaniu wzięli także dyrektorzy i nauczyciele szkół plastycznych z: Lublina, Dąbrowy Górniczej, Nysy, Katowic, Zabrza, Zakopanego, Krakowa, Bydgoszczy, Bielska-Białej.

Dyskusja była pełna indywidualnych spostrzeżeń, przemyśleń oraz sugestii uczestników. Podsumowaniem wypowiedzi rozmówców był wniosek, że niezwykle istotnymi elementami drogi twórczej powinny być: warsztat oraz autentyczność, wynikająca z wewnętrznego przekonania o potrzebie realizowania się w dziedzinach sztuki. Panel dyskusyjny umożliwił wymianę zdań zarówno między przedstawicielami szkół plastycznych z wielu miast Polski, ale także między nauczycielami przedmiotów artystycznych średnich szkół plastycznych a wykładowcami akademickimi.

Choć odpowiedź na pytanie: Czy warto (uczyć) malować? nie jest jednoznaczna, można stwierdzić z całą pewnością, że warto na ten temat rozmawiać, dążyć do wspomagania młodzieży w ich procesie twórczym oraz budować relacje, których spoiwem jest sztuka.  

Napisała: dr Agata Ruman.

(foto: Joanna Chudy)

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo