BIP logo

Plener malarski w Czorsztynie

W dniach 22-26 maja 2017 r. klasy 5 POSSP, 3a i 3b LP wzięły udział w plenerze malarskim w Czorsztynie. Opiekunami grupy byli nauczyciele rysunku i malarstwa: Krzysztof  Dadak i Piotr Kwaśny oraz wychowawcy: Sebastian Legutko i Jadwiga Jarosz.

Czorsztyn jest wsią położoną na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Otaczające nas przyroda i architektura dostarczały wielu inspiracji. Młodzież rozkładała swoje sztalugi na ruinach zamku, na przystani, na szlaku prowadzącym na Trzy Korony. A gdy pogoda nie rozpieszczała, to i w pobliżu ośrodka można było znaleźć ciekawe motywy.

Pogoda… No cóż… Doświadczyliśmy upału, burzy, ulewy, mżawki… Pełen przekrój. Młodzież wykazała się pracowitością i świetną organizacją pracy.

Wieczorami też nie próżnowaliśmy. Dwa razy spotkaliśmy się, by wysłuchać wykładów o historii pejzażu i o terminach plastycznych. A skoro wśród opiekunów znaleźli się historyk i polonistka, to było też słówko o przeszłości Czorsztyna oraz o motywie przyrody w różnych tekstach kultury (ukłon w stronę matury). Wspólnie obejrzeliśmy film „Złota dama”, co było pretekstem do dyskusji na temat losów różnych zabytków kultury oraz doświadczeniu wojennym Żydów. Ostatniego wieczoru młodzież zorganizowała grę w mafię. Jak nie trudno się domyślić, śmiechu był aż nadto.

Ten plener było dobrym doświadczeniem dla wszystkich – przede wszystkim w wymiarze malarskim, ale także integracyjnym.

napisała: Jadwiga Jarosz

fot. J. Jarosz

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo