Irena Sendlerowa i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

23 listopada uczennice i uczniowie bielskiego plastyka obejrzeli film pt. „W imię ich matek – Historia Ireny Sendlerowej” w reż. Mary Skinner. Jest to dokument opowiadający o działalności Ireny Sendlerowej i powiązanych z nią osób. Dzięki ich odwadze i zdecydowaniu udało się wydostać z warszawskiego getta 2500 żydowskich dzieci. Sendlerowa została aresztowana i skazana na śmierć, ale udało jej się uciec i z fałszywymi papierami, pod innym nazwiskiem kontynuowała swoje dzieło. Wszystkie uratowane dzieci przeżyły wojnę. Na film składają się, oprócz zdjęć archiwalnych z czasów okupacji, wywiady z trzema bohaterskimi kobietami, które za swą działalność zostały wyróżnione tytułem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Po zakończonej projekcji odbyła się dyskusja na temat: Ocaleni. Żywy dowód poświęcenia Ratujących, podczas której młodzież miała okazję do wyrażenia swoich refleksji związanych z poruszonymi przez film problemami, a także zadania pytań p. Jolancie Drabek z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, która była gościem spotkania.

Projekcja odbyła się w kinie Helios w ramach projektu edukacyjnego Kino na Temat. Spotkanie prowadziła p. Ewa Furtak, dziennikarka Gazety Wyborczej.

Rok 2018, decyzją Sejmu RP, ogłoszony został Rokiem Ireny Sendlerowej, co jest wyrazem „hołdu dla Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.

nauczycielka odpowiedzialna: mgr Agnieszka Fuczik

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo