Relacja z IV Międzynarodowego Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego w Zabrzu

IV Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne w Zabrzu

Dziedzictwo przemysłowe w fotografii dokumentalnej:

Fotograf-humanista

(25-26 maja 2017 r.)

 

Natalia Pijaska i Maja Mulawka wzięły udział w IV Międzynarodowym Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznym w Zabrzu. Uczestnictwo w Sympozjum obejmowało część teoretyczną oraz warsztatową. Podczas konferencji oglądaliśmy film i słuchaliśmy wykładu Prof. Jindřicha Štreita ze Slezké univerzity v Opavě, które dotyczyły wyjazdu profesora na Syberię w latach ’90 i wykonaniu tam cyklu fotografii oraz filmu dokumentującego życie tamtejszych społeczności. Kolejny wykład wygłosił Stéphane Noël, fotograf z Belgii, który realizuje projekt artystyczny we współpracy z artystką Magdaleną Fokt, a także wykonał cykl fotografii, obrazujących etos pracy wypalaczy węgla drzewnego, o którym szeroko opowiadał podczas wystąpienia.

Kolejna tura części teoretycznej była panelem dyskusyjnym, opartym o problematykę fotografa – humanisty, utrwalającego rzeczywistość społeczną oraz jego odpowiedzialności etycznej za to, jaki bieg nadaje wykonanemu obrazowi, zgody człowieka na bycie fotografowanym, chęć na opowiedzenie swojej historii. Za sprawą pytań z widowni, dyskusja panelowa skierowała się ku różnym wątkom, między innymi wpływu mediów społecznościowych i powszechnie dostępnych aparatów cyfrowych na przyzwolenie do bycia fotografowanym, ryzyko z tym związane, obawy fotografów o naruszanie danych osobowych, zagadnienia wielokulturowości, realizowanej w społecznościach syberyjskich a w tak problematycznych w kręgu europejskim oraz inne wątki, które wynikały z refleksji słuchaczy i prowadzących. Każdy z pewnością zapamięta dla siebie coś innego z panelu dyskusyjnego.

Bielski Plastyk reprezentowany był przez Natalię Pijaską oraz Maję Mulawkę – uczennice z klasy IV POSSP oraz nauczycielkę mgr Justynę Moruś. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie promującym imprezę na stronach http://www.itf.cz/ oraz na stornie: http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/w-zabrzu-trwa-iv-miedzynarodowe-sympozjum-fotograficzno-socjologiczne.

napisała: mgr Justyna Moruś

fot. J. Muruś

 

 

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo