BIP logo

II Nagroda dla Oliwii Matlak na XXVII Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo–Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz RYCHWAŁ 2019

Oliwia Matlak oraz Maksymilian Zuch wzięli udział w XXVII Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów i uczennic najstarszych klas liceów plastycznych „Rychwał 2019”.

Oliwia Matlak otrzymała II Nagrodę. Jako laureatka zdobyła indeks pozwalający jej studiować na kierunku malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Plener odbył się w dniach 8-22 września 2019 roku. Został zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Stowarzyszenie na rzecz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu „w Koło sztuki” oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Urzędem Gminy i Miasta Rychwał.

W plenerze brało udział 50 uczniów i uczennic z 30 średnich szkół plastycznych.

Nauczycielka prowadząca: mgr Edyta Lego.

27. plener malarski im. Krystyny Drążkiewicz odbył się na odległej wielkopolskiej równinie, gdzie prędzej spotkać można było krowę niż mieszkańca wsi, jaką są Grochowy. Po horyzont ciągnęły się tam tylko pola uprawne. Odcięci od świata spędziliśmy tam 2 tygodnie.

Początkowo trudno było się odnaleźć w nowej sytuacji. Atmosferę zagęszczało ciągłe podsycanie rywalizacji, a wszystko to podkreślały niesprzyjające warunki pogodowe. Był to czas przepełniony ciężką pracą. Tak, jak mówili organizatorzy, „to nie były wczasy”. Za dnia zajmowaliśmy się przekładaniem naszych wizji otaczającej przyrody na płótno. Wieczorami, do późnych godzin, oddawaliśmy się studiowaniu anatomii ciała kobiecego w postaci rysunku.

Konkurowaliśmy z najlepszymi w kraju, lecz często walczyliśmy także sami ze sobą, pokonując własne ograniczenia. Zmagaliśmy się z tym, co wcześniej wydawało się nam niemożliwe. Aby tego dokonać, należało otworzyć się na rady wykładowców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz inny, nieznany tryb pracy.

Plener zakończyłam łzami szczęścia, choć nagroda sama w sobie nie daje mi tyle satysfakcji co nabrane doświadczenie oraz nowe znajomości.

napisała: Oliwia Matlak

 

 

W czasie dwutygodniowego pleneru pięćdziesięcioro uczestników z trzydziestu szkół plastycznych w Polsce miało okazję ćwiczyć swoje zdolności malarskie jak i rysunkowe pod okiem profesorów z poznańskiej uczelni, którzy zawsze służyli pomocą i dobrą radą. W ciągu dnia mieliśmy przyjemność podziwiać i kontemplować piękno polskiej wsi, a na wieczornych lekcjach rysunków zgłębiać tajemnice ludzkiej anatomii. Był to wspaniały czas pełen inspiracji i nauki, gdy mogłem poznać wiele nowych technik. Wniosło to do mojego życia wiele ważnych doświadczeń i umiejętności. Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem uczestniczyć w tak budującym doświadczeniu.

napisał: Maksymilian Zuch

 

(fot. ze strony internetowej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu)

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo