Spektakl „Kijów, Dara”

 

15 października młodzież uczestniczyła w spektaklu „Kijów, Dara” w reżyserii Bartłomieja Miernika (Fundacja Banina).

W spektaklu gra dwoje aktorów, którzy doświadczyli konfliktów zbrojnych w krajach, z których pochodzą. Scenariusz powstał na podstawie ich osobistych przeżyć, dzięki czemu przedstawione historie nabierają autentycznego wymiaru. Solomija Mardarovych jest Ukrainką. Pracuje jako dziennikarka. Brała udział w walkach na Majdanie. Radwan Al Jahrmani jest Syryjczykiem, z wykształcenia reżyserem („jak Krzysztof Kieślowski”). Zdecydował się przyjechać do Polski, bo chciał żyć w bezpiecznym miejscu. Tu założył rodzinę i nie chce więcej uciekać. Pracuje, płaci podatki, chce być Polakiem.

Spektakl rozpoczyna się od opowieści o dzieciństwie. W obu przypadkach było ono radosne, pełne ciepła i dziecięcej niewinności. W drugiej części przedstawienia Solomija i Radwan (każdy swoim głosem) opowiadają o wojnie, która brutalnie przerywa młodzieńcze marzenia. Opuszczają swoje kraje, by ratować życie, by zdobyć wykształcenie (Radwan studiował reżyserię w Egipcie, Solomija dziennikarstwo w Lublinie). Ich sposób mówienia o doświadczeniu wojennym jest różny. Padają trudne pytania odnośnie postawy wobec wojny. Co to znaczy wziąć udział w wojnie? Bohaterowie spierają się o to na scenie. Istotną częścią spektaklu są opowieści Radwana i Solomiji na temat relacji z Polakami i Polkami. Solomija opowiada o stereotypach i słownej agresji, których doświadczyła, studiując i pracując w Polsce. Radwan – o trzykrotnym pobiciu przez Polaków. Dlaczego? To pytanie mocno wybrzmiało w klasie. Odpowiedź ze sceny nie padła. Pytanie wciąż kołacze się w głowie.

Integralną częścią przedstawienia była dyskusja, która odnosiła się do poruszonych w spektaklu zagadnień. Możliwość rozmowy z aktorami i reżyserem dla wielu osób była ważnym doświadczeniem – uwrażliwiającym na pojedyncze historie uchodźców/uchodźczyń oraz pozwalającym odkłamać wiele przekazów medialnych.

Spektakl wpisuje się w obchodzony 15 października Dzień Solidarności z Uchodźcami.

(napisała: p. Jadwiga Jarosz)

 

Nauczycielka odpowiedzialna: p. Jadwiga Jarosz

fot. J. Jarosz

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo