Spotkanie z panią Małgorzatą Koniorczyk

19 czerwca 2020 r. na lekcji języka polskiego gościliśmy panią Małgorzatę Koniorczyk – bibliofilkę oraz miłośniczkę kultury i sztuki.

Punktem wyjścia naszej rozmowy był fragment książki Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”, omawianej niedawno na lekcji. Proza noblistki popchnęła nas w stronę rozważań na temat języka, którym opisujemy rzeczywistość.

Pani Małgorzata Koniorczyk jest autorką słownych kolaży, opartych o autentyczne publikacje z okresu międzywojnia. Okazuje się, że formy żeńskie w naszym języku 100 lat temu miały się lepiej niż dzisiaj. Sięgnęliśmy też po wypowiedzi językoznawców i językoznawczyń, aby poznać perspektywę ekspertów i ekspertek.

Spotkanie zgromadziło osoby o otwartych umysłach. Młodzież podzieliła się swoimi wątpliwościami związanymi ze stosowaniem feminatywów. Zwróciliśmy też uwagę na sposób mówienia o osobach i grupach zagrożonych wykluczeniem. Bardzo często wykluczenie rozpoczyna się właśnie na poziomie języka.

Zgodziliśmy się z tym, że język polski daje naprawdę duże możliwości wrażliwego opisu świata. Zyskaliśmy świadomość, że język jest żywym tworem i że zmienia się wraz ze zmianami społecznymi. A my obecnie decydujemy o jego kształcie.

Nauczycielka odpowiedzialna: mgr Jadwiga Jarosz.

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo