BIP logo

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Aleksandry Typańskiej

Z dumą informujemy, że Aleksandra Typańska otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2018/2019. Uroczyste wręczenie stypendium odbyło się 30 października 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Aleksandra Typańska jest uczennicą Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. Juliana Fałata w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Jako główny kierunek kształcenia zawodowego wybrała techniki graficzne ze specjalizacją projektowanie graficzne.

Od początku pobytu w szkole aktywnie i chętnie uczestniczy w szkolnych i pozaszkolnych konkursach plastycznych, w których zdobywała liczne nagrody. Najważniejsze z nich to: Grand Prix w III edycji konkursu Pocztówka z Bielska-Białej (2015), Grand Prix w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Projektowego dla uczniów Liceów Plastycznych Kalendarz Autorski (2018), I miejsce w kategorii „Miasto Nocą” w Konkursie Fotograficznym „Migawka 2018” (2018), III miejsce w kategorii „Film” w konkursie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” (2018), I miejsce w V Biennale Grafiki Projektowej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (2018), wyróżnienie na XIII Pikniku Malarskim „Sielskie Klimaty 2018” w kategorii IV szkoły artystyczne/ klasy starsze (2018), wyróżnienie honorowe w konkursie na projekt kartki bożonarodzeniowej organizowanym przez Zespół Szkół Plastycznych w Krakowie, I miejsce na XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Plastycznym Uczniów Średnich Szkół Plastycznych z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Katowicach (2019), II miejsce na XXVI Ogólnopolskim Plenerze Malarskim Jeżów 2019, I miejsce w kategorii „Fotografia Uliczna” w Konkursie Fotograficznym „Migawka 2019” (2019).

Została również nagrodzona XIV miejscem w Ogólnopolskim Przeglądzie Plastycznym Dłużew 2019 i otrzymała indeks wyższej uczelni artystycznej.

Zaprojektowana przez uczennicę pocztówka z konkursu „Pocztówka z Bielska-Białej” została zawieszona na banerze w przestrzeni miejskiej parku w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej oraz w Miejskim Domu Kultury w Olszówce (2015). Prace Aleksandry Typańskiej były wystawiane w szkolnej Galerii Akcent w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, między innymi podczas następujących wystaw: „Miraże. Portrety Żydów inspirowane dawną fotografią” (2017), „Współbrzmienie sztuk. Lusławice” (2017) oraz w ramach ekspozycji prac szkolnych z pracowni rysunku i malarstwa. Niektóre z obrazów i projektów graficznych były czasowo eksponowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.

Aleksandra Typańska brała udział w plenerze malarskim w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W 2019 roku razem z klasą V POSSP brała udział w konkursie Szkoły Dialogu, w którym udało się uzyskać I miejsce w kategorii „Innowacyjność działań” za stworzoną grę edukacyjną „Co kryje President?”. W pracy tej odpowiedzialna była za identyfikację wizualną gry oraz graficzny projekt jej elementów.

Ponadto brała udział w różnych wydarzeniach charytatywnych. Najważniejsze z nich to: pomoc przy świątecznej dekoracji sali z Fundacją Aktywności Społecznej Złote Łany w Bielsku-Białej (2017), wykonanie projektu i realizacja dekoracji dwóch krzeseł na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (2018) oraz dekoracji krzesła na akcję „Książka wspiera bohatera” organizowaną przez Fundację Ekologiczną ARKA (2018), wolontariat związany z malowaniem twarzy najmłodszym uczestnikom imprezy podczas VIII Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii (2018).

Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna składają serdeczne gratulację.

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo