Tytuł Szkoły Dialogu oraz nagroda w kategorii „Innowacyjność działań” dla Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej

26 lutego 2019 r. uczennice i uczniowie klasy V POSSP wraz z p. Agnieszką Fuczik oraz p. Agatą Ruman, wzięli udział w uroczystej Gali Szkoły Dialogu, która odbyła się w  Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W uroczystości wzięło udział ponad 1,2 tys. gości. Wśród nich byli uczniowie ponad 60 szkół biorących udział w programie, ich nauczyciele, samorządowcy  oraz reprezentanci środowiska dziennikarskiego, artystycznego i dyplomatycznego. Gośćmi specjalnymi Gali byli Ocaleni z Zagłady oraz Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Podczas Gali uhonorowano wszystkich uczestników programu, którzy przygotowali różnorodne i bardzo ciekawe projekty upamiętniające dawnych żydowskich mieszkańców ich miejscowości. Najlepszym i najbardziej przemyślanym projektom przyznano nagrody w czterech kategoriach .

Młodzież z bielskiego Plastyka otrzymała nagrodę w kategorii „Innowacyjność działań”. Reprezentacja klasy odebrała dyplom z rąk ambasador Izraela w Polsce p.  Anny Azari, która odczytała uzasadnienie nagrody sformułowane przez jury konkursu:

„Wykonanie planu minimum Państwu nie wystarczyło. Postanowiliście wykorzystać swoje wyjątkowe umiejętności i zdolności do stworzenie czegoś unikalnego. Zaprosiliście swoich kolegów, uczniów innych szkół do stworzonej przez siebie gry. Własnoręcznie wykonane elementy pokazały Państwa artystyczne zacięcie i wielką kreatywność. Wykorzystanie gry planszowej do pokazania kultury i tradycji żydowskich okazało się świetnym pomysłem, który będzie mógł służyć innym przez wiele lat. Jak na przyszłych artystów przystało, stworzyliście Państwo również wystawę prezentującą budynki, których autorem był wielki architekt odpowiedzialny za projekty wielu budowli, które do dziś stoją w waszym mieście”.

Uczennice i uczniowie klasy V POSSP, pod opieką trenerów Szkoły Dialogu p. Agnieszki Zawiślak i p. Pawła Bysko  oraz nauczycielek koordynujących projekt p. Agnieszki Fuczik i p. Agaty Ruman, samodzielnie zaprojektowali i wykonali grę edukacyjną pt. „Co kryje President?” oraz przygotowali wystawę własnych prac plastycznych pt. „Przerwany spacer po mieście”, poświęconą  budynkom zrealizowanym przez Firmę Budowlaną Karola Korna, bielskiego architekta pochodzenia żydowskiego.

Program edukacyjny Szkoła Dialogu ma na celu poszerzenie wiedzy młodzieży na temat kultury żydowskiej oraz czynne poznawanie dziedzictwa żydowskiego w najbliższym otoczeniu. Celem programu jest inspirowanie młodzieży do samodzielnego odkrywania i pielęgnowania lokalnej żydowskiej historii i pamięci.

napisała: Agnieszka Fuczik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej o projekcie klasy 5 POSSP – link

 

fot. Maja Mulawka

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo