Warsztaty „Edukacja globalna – odpowiedzialna turystyka”

18 i 19 listopada 2020 r. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbyły się dwa warsztaty poświęcone odpowiedzialnej turystyce. Prowadziła je pani Anna Książek, reprezentująca Fundację ICAD. Pierwsze warsztaty były zorganizowane w ramach spotkań Klubu Dobrej Rozmowy, a drugie w ramach lekcji wychowawczej w klasie 4c4.

Prowadząca przedstawiła wiele zaskakujących historii związanych z jej podróżami do krajów globalnego Południa, tj. Sri Lanka, Tajlandia, Peru, Kambodża, Malezja, Chile, Kolumbia. Należy zaznaczyć, że te opowieści skutecznie przełamywały funkcjonujące w naszych głowach stereotypy. Prowadząca opowiadała o wyzwaniach, z którymi mierzą się lokalni działacze i działaczki.

Jednym z zadań, przed którymi stali uczestnicy i uczestniczki warsztatów, było stworzenie portretu odpowiedzialnego turysty. Zastanawialiśmy się też nad tym, co warto sprawdzić przed wyjazdem na wolontariat zagraniczny. Zwróciliśmy  uwagę na zagrożenia płynące ze źle przygotowanego wolontariatu, który zmienić się może raczej w  turystyczną atrakcję dla wolontariuszy_ek, a nie realną pomoc dla ludzi z krajów globalnego Południa.

W czasie, gdy przez pandemię jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu przed monitorami komputerów, opowieści z podróży, okraszone fantastycznymi zdjęciami, budziły nie tylko zachwyt, ale także refleksję dotyczącą wartości, jaką jest relacja międzyludzka.

 

Warsztaty zostały sfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Opiekunka: p. Jadwiga Jarosz

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo