Warsztaty o wielokulturowości z Pawłem Średzińskim i Mamadou Dioufem

15 listopada 2018 r. z małym wyprzedzeniem rozpoczęliśmy obchody Tygodnia Edukacji Globalnej. Tego dnia młodzież związana ze szkolnym Klubem Dobrej Rozmowy oraz z Samorządem Uczniowskim spotkała się z Pawłem Średzińskim i Mamadou Dioufem.

Warsztaty rozpoczęły się od określenia wizerunku Afryki, funkcjonującego w polskim społeczeństwie. Pierwsze skojarzenia z tym kontynentem były punktem wyjścia do rozmów o stereotypach. Paweł Średziński jako historyk przedstawił kilka ciekawych przykładów dotyczących mieszkańców Polski, którzy pochodzili z któregoś z afrykańskich państw i mieli udział w życiu społecznym oraz kulturalnym naszego kraju.

Mamadou Diouf z kolei z energią i zaangażowaniem wywołał dyskusję na temat świadomości Polaków i Polek odnośnie własnej tożsamości narodowej. Nie brakło wątków muzycznych.

Warsztaty dostarczyły uczestnikom i uczestniczkom wielu pozytywnych bodźców do przemyśleń na temat różnic kulturowych i ich wzajemnego przenikania.

Organizatorem warsztatów była Fundacja im. Heinricha Bölla.

Nauczycielka odpowiedzialna: mgr Jadwiga Jarosz.

 

 

Paweł Średziński jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem, politologiem, dziennikarzem, działaczem społecznym. Jest współzałożycielem Fundacji Afryka Inaczej i portalu afryka.org.

Mamadou Diouf jest senegalskim wokalistą, dziennikarzem, animatorem kultury
i działaczem społecznym. Mieszka w Polsce od 1983 roku. Od 2007 roku posiada polskie obywatelstwo. Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, z powołania muzykiem i pisarzem. W 1995 r. uzyskał tytuł doktora nauk na SGGW. Jest współzałożycielem Fundacji Afryka Inaczej.

 

(fot. J. Jarosz)

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo