Wernisaż wystawy prac prof. Jana Szmatlocha – „Akwaforty”

14 października 2014 r. w Galerii Akcent miał miejsce wernisaż wystawy prac prof. Jana Szmatlocha pt. „Akwaforty”. Uroczystość ta uświetniła obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Nasi goście, z prof. Janem Szmatlochem na czele, ale także nauczyciele i uczniowie mieli okazję wysłuchać koncertu jazzowego w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej (Dawid Broszczakowski – pianino; Patryk Gajda – perkusja; Jakub Zoń – kontrabas).

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w wyjątkowym spotkaniu z prof. Janem Szmatlochem, w czasie którego mogła się dowiedzieć więcej na temat tworczości tego artysty.

Profesor Jan Szmatloch urodził się w 1950 roku w Rudzie Śląskiej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1974 roku. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i kierownikiem Pracowni Druku Wklęsłego.

Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, „Aldegrever Gesellschaft” z Münster oraz Ministerstwa Kultury Dolnej Saksonii  (stypendium – „Nagroda Kulturalna Dolnej Saksonii, Śląsk 1992”).

Uprawia grafikę warsztatową (akwaforta) i rysunek.

W latach 1975 – 2014 uczestniczył w 220 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich oraz w 85 wystawach grafiki polskiej na całym świecie. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych. Uczestniczył również w międzynarodowych biennale i triennale grafiki, m.in.: w Krakowie, Fredrikstadt (wyróżnienie), Lubljanie, Łodzi (medal), Frechen, Toronto (nagroda równorzędna, wyróżnienie) Grado (nagroda), Baden-Baden, Bańskiej Bystrzycy (wyróżnienie), Grenchen, San Francisco, Biella (nominacja), Leicester, Chamalieres, Londynie, Amadorze, Sarcelles, Warszawie, Bitoli i Warnie.

Mieszka i pracuje w Chorzowie.

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo