Wernisaż wystawy rysunku Marii Targońskiej

24 listopada 2016 r. w Galerii Akcent odbył się wernisaż wystawy rysunku Prof. Marii Targońskiej. Autorka prezentowanych prac od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 2009 roku jest członkiem Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw oceny szkół artystycznych.

W czasie spotkania z młodzieżą i pedagogami Bielskiego Plastyka Pani Profesor kilkukrotnie podkreślała fundamentalne znaczenie rysunku w rozwoju artysty plastyka. Uczestnicy spotkania byli zainteresowani inspiracjami i warsztatem twórczym Pani Profesor. Artystka łączy różne techniki, a swoje dzieła sama określa jako „muzyczne podróże”. Niezwykle wzbogacające było słuchanie o licznych podróżach, które prowadziły Prof. Marię Targońską do rysunkowego zapisu tego doświadczenia.

Pani Profesor wysoko ocenia rolę liceów plastycznych jako ośrodków, które kształcą w duchu czystych sztuk, tj. rysunku, malarstwa i rzeźby.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2016 r.

 

napisała: Jadwiga Jarosz

 

 

Maria Targońska urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. W roku 1980 uzyskała dyplom w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni Kazimierza Śramkiewicza. Od 1981 roku pracuje w ASP w Gdańsku, obecnie na stanowisku profesora. Od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa. Jest autorką kilkunastu recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Od 2009 roku jest członkiem Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw oceny szkół artystycznych.

 

Maria Targońska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rysunku, między innymi:

1983 – „V Biennale Sztuki Gdańskiej”, BWA Sopot, (wyróżnienie)

1986 – „Papier 86” Galeria 85, Gdańsk, (nagroda)

1990 – „I Triennale Sztuki Gdańskiej” BWA Sopot, (nagroda)

 

Jest autorką 45 wystaw indywidualnych i uczestniczką 250 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz zagranicznych, między innymi w: USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Izraelu, Gruzji i na Litwie.

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo