Wernisaż wystawy „Święto kalendarza”

„Święto kalendarza”

16 lutego 2015 r. w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej miał miejsce wernisaż wystawy z okazji 10-lecia Międzywydziałowej Pracowni Projektowania Plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzonej przez prof. Michała Klisia.

W uroczystości brała udział cała społeczność szkolna. Opróczprof. zw. Michała Klisia i autorów kalendarzy w otwarciu wystawy wzięli udział:

  • prof. zw. Antoni Cygan (JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach),
  • JE ks. bp Paweł Anweiler,
  • dr hab. Ewa Stopa-Pielesz (prof. ASP w Katowicach),
  • dr hab. Ryszard Pielesz (prof. UŚ w Katowicach),
  • dr hab. Elżbieta Kuraj (prof. UŚ w Katowicach),
  • Adam Michen (asystent w pracowni Projektowania Alternatywnego – ASP w Katowicach)
  • Zbigniew Micherdziński (Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej).

Wystawa jest okazją do zaprezentowania prac tworzonych na przestrzeni 10 lat w pracowni prowadzonej przez prof. Michała Klisia. Autorzy wystawianych prac: Marta Abramowicz, Weronika Banik, Kszysztof Barłóg, Ewa Bazylińska, Anna Bielnik, Alicja Boncel, Michał Cygan, Ela Czech, Krzysztof Czaicki, Agnieszka Dudzińska, Paulina Grobelny, Natalia Hryciuk, Joanna Jaroszyńska, Natalia Jonszta, Ewa Juszczuk, Aleksandra Kania, Ania Knop, Magdalena Kopytiuk, Rafał Kozłowski, Barbara Krawczyk, Daria Leśniak, Agata Mendziuk, Anna Musz, Aleksandra Nigbor, Jolanta Ogaza, Martyna Pawlik, Marzena Rakoniewska, Agnieszka Reut, Katarzyna Rudzińska, Dobrosława Rurańska, Asteria Soberka, Aleksandra Stuchlik, Adrian Szejn, Malwina Szczurek, Anna Tomik, Maciej Wodniak, Martyna Wójcik, Róża Zapora, Aleksandra Zubala, Eliza Żmudzka-Koim.

Prof. Michał Kliś szczególne podziękowania skierował do drukarni Dimograf, która z wielką przychylnością wspiera akademię w realizacji studenckich projektów.

Po otwarciu wystawy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z prof. Michałem Klisiem i autorami kalendarzy.

Prace będzie można oglądać do 10 marca 2015 r.

napisała: mgr Jadwiga Jarosz

 

Ninejsza wystawa ma związek z jubileuszem istnienia pracowni prowadzonej od dziesięciu lat przez profesora Michała Klisia, a która od kilku lat przyjęła nazwę pracowni Projektowania Alternatywnego. Na wystawie prezentowane są prace studentów z różnych wydziałów i różnych kierunków studiów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

Wybrany zestaw prac przedstawia jeden z realizowanych w tej pracowni tematów, jakim jest kalendarz plakatowy. Ta forma graficzna, bedąca hybrydą plakatu artystycznego i kalendarza o wyraźnie określonej użytkowości, jest w tej pracowni obecna od początków jej istnienia i chętnie jest realizowana przez studentów. Składa się na to atrakcyjność haseł proponowanych przez profesora, jak również haseł proponowanych przez samych studentów, gdyż treści niektórych kalendarzy są ich autorstwa. Stąd wielość tematów obecnych w tych projektach, od historycznych, kulturowych do szeroko pojętej tematyki społecznej. Wszystkie stały się dla studentów doskonałą okazją, by doskonalić swój warsztat plastyczny podlegający rygorom intelektualnym, jak również okazją, by refleksyjnie spojrzeć na istniejące zjawiska społeczne. 

Świadczą o tym przykłady tematów:

„Transplantacja”, „Familok”, „Do chleba”, „Kalendarz dla dziecka”, „Kalendarz ze Śląska”, „Kalendarz kominiarza” i inne.

Sposób, w jaki ujęty jest temat, i strona formalna kalendarzy są zróżnicowane, co niewątpliwie jest osiągnięciem metodologicznym pracowni i świadczy jednocześnie o rzetelności studentów, którzy realizują wspólne tematy w sposób zindywidualizowany, zgodny z własnym punktem widzenia i z własnym sposobem ujmowania rzeczy. I to powoduje, że każdy z tych kalendarzy jest bardzo autorski i wyróżnia się od pozstałych. Oryginalność ta i poziom zauważone zostały i docenione w prezentacjach pozauczelnianych, a nawet niektóre z nich uzyskały nagrody i wyróżnienia w kunkursie na kalendarz plakatowy.

info w Pełnej kulturze

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo