World Cafe

23 stycznia na terenie szkoły miało miejsce wydarzenie, będące jednym z efektów współpracy Zespołu Szkół Plastycznych z Polską Akcją Humanitarną w ramach projektu Szkoła Humanitarna – World CafeByła to okazja na spotkanie się z ekspertami oraz wspólną dyskusję i wymianę doświadczeń dotyczących szeroko pojętej edukacji globalnej. Całość wydarzenia składała się z dwóch sesji, w których uczestniczyły niemal wszystkie klasy. Uczniowie mieli około 10 minut na wysłuchanie wystąpień zaproszonych gości oraz dyskusję, po czym następowała zmiana miejsc i rozmowa z innym ekspertem. W ten sposób możliwe było spojrzenie na edukację globalną z wielu perspektyw. Organizatorami przedsięwzięcia byli: mgr Justyna Moruś, mgr Krzysztof Babicki, Kornelia Jaworek (kl. 2a LP) oraz Paulina Tyła (kl. 2a LP).

Przedstawicielki Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą w Etno Chacie Topolej, Aneta Okupska-Pońc oraz Elwira Surdy, opowiedziały o rozwijaniu pasji i zainteresowań.

Aldona i Krzysztof Ziołowie z biura podróży Beskid-Tour dzielili się sposobami na tanie podróżowanie z uwzględnieniem turystyki odpowiedzialnej.

Urszula Worobec, lwowianka, prowadząca w Bielsku-Białej hostel dla pracowników z Ukrainy i działająca na rzecz integracji polsko-ukraińskiej mówiła o organizowanych przez siebie akcjach.

Szymon Kułakowski ze Inicjatywy Obywatelskiej WITAJ poruszał zagadnienia związane z otwartością na różnorodność.

Mieszkający w Bielsku Irakijczyk Hayder Qasim, dzielił się swoimi wrażeniami z życia z dala od rodzinnych stron.

Wśród ekspertów znalazły się również nasze nauczycielki – Alicja Filek, wspominająca swój kilkuletni pobyt w Quebecu oraz Katarzyna Staszczyszyn-Kozina, opowiadająca o swojej pasji podróżowania po krajach globalnego południa.

O zainteresowaniu uczniów najlepiej świadczy to, że wielokrotnie trzeba było ich niemal zmuszać do zmiany stanowisk, a czas wolny został całkowicie wykorzystany na indywidualne rozmowy z gośćmi. Młodzież szkolna zgodnie stwierdziła, że chętnie ponownie weźmie udział w podobnym wydarzeniu. Współpraca Zespołu Szkół Plastycznych z Polską Akcją Humanitarną nie kończy się na World Cafe – już wkrótce można spodziewać się kolejnych akcji!

napisał: mgr Krzysztof Babicki

 

A jak World Cafe wyglądało z perspektywy ekspertów?

23 stycznia 2018 miałyśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Zorganizowane spotkanie w naszym przypadku miało na celu przybliżenie młodzieży tematyki podróży, kultury, tradycji, tolerancji i współpracy dwóch odmiennych kultur – Nomadów z Sahary i naszych Górali Śląskich i Żywieckich. Metoda World Cafe jest trafionym pomysłem i sposobem na spotkanie młodych ludzi z organizacjami, firmami zajmującymi się różnorodną tematyką w otaczającym nas świecie. Na spotkaniu podejmowałyśmy temat marzeń i rozwijania swoich pasji, zainteresowań. Młodzież chętnie słuchała, a myśmy próbowały zawiązać dyskusje. Znalazło się wśród nich parę osób, które również nas zaskoczyły swoimi zainteresowaniami nie tylko sztuką, ale też i muzyką, podróżami.

„Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach” to projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą W Etno Chacie Topolej w Goleszowie.

Efektem wspólnych działań jest film dokumentalny reżyserii Elwiry Surdy, zdjęcia Mateusza Jachym pt.: „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, ukazujący spotkanie pomiędzy Beskidzkimi Góralami i Nomadami z Sahary. Opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. Przez cały czas spotkania, młodzież mogła oglądać wyświetlany film. Muzyczny podkład zapewniła ostatnia płyta zespołu Dikanda – Devla Devla. Zespół został zaproszony na festiwal do Maroka. Członkowie zespołu mieli okazję obcować z rdzennymi Nomadami oraz zaprzyjaźnionym zespołem Chigaga Group z Sahary. Ten zespół od 6 lat odwiedza Polskę, realizuje z nami projekt. Po powrocie do Polski członkowie zespołu Dikanda, zaprosili jednego z muzyków – Mustaphę El Boudani do nagrania dwóch utworów na ich płycie. Na tym również przykładzie pokazywaliśmy młodzieży, że nie ma rzeczy niemożliwych, że marzenia naprawdę się spełniają. Czasami trzeba na nie dłużej lub krócej poczekać, trzeba się też otworzyć na świat i na drugiego człowieka. Podczas rozmów powstały pomysły rozwijania swoich pasji. Z naszej strony, jesteśmy zaoferować pomoc w promowaniu osób i ich działań.

W 2017 roku polscy górale – muzycy dzięki współpracy Stowarzyszenia z Ambasadą Polską w Rabacie, zostali zaproszeni na 14 International Festival Des Nomades do rodzinnej wioski muzyków zespołu Chigaga Group – M’Hamid w południowym Maroko. Pojechała Kapela DudySkrzypce – Rafał Bałaś i Marta Matuszna – Wejchenig, Kamila i Martyna Pońc – podopieczne Fundacji Braci Golec, oraz zespół Dikanda i Magda Navarrete&Andrzej Lewocki. Również w ramach projektu, Saharę odwiedzili muzycy Kapeli Po Pieronie – Zuzanna Węglarz, Wojciech Maciejowski oraz Karolina Bałaś.

Nasze Stowarzyszenie bardzo chętnie pomaga młodym ludziom mającym pasję w spełnianiu marzeń. Również absolwentów Fundacji Braci Golec, bardzo chętnie zapraszamy i organizujemy spotkania, gdzie mogą pokazać swój talent muzyczny. W ten sposób pokazują szerzą naszą piękną i niepowtarzalną kulturę góralską.

Chciałybyśmy zaprosić na spotkanie z muzykami z Fundacji Braci Golec 31.01.2018 w Bibliotece Miejskiej w Ustroniu, oraz na koncert tradycyjnej muzyki saharyjskiej Mustaphy El Boudani wraz pokazem filmu „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” w Klubokawiarni Aquarium w Bielsku Białej w dniu 9.02.2018. i w Muzeum Ustrońskim 15.02.2018.

Dziękujemy nauczycielom za zaproszenie nas do udziału w World Cafe. Dziękujemy młodzieży za wspólne rozmowy, wymianę spostrzeżeń. Mamy nadzieję, że poczęstunek herbaty marokańskiej oraz degustacja oleju arganowego, będzie przypominać to spotkanie oraz omawiane tematy.

napisały: Aneta Okupska-Pońc, Elwira Surdy (Stowarzyszenie Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project”)

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo