Wycieczka do Krakowa klas 3 i 5 POSSP

5 grudnia 2018 r. uczniowie i uczennice klas 3 i 5 POSSP wybrały się wraz z opiekunkami do Krakowa, by zwiedzić wystawę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz odkryć jego ślady w Krakowie.

Wystawa, ukazująca wszechstronne dokonania artystyczne S. Wyspiańskiego, znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, które posiada największą w Polsce kolekcję jego dzieł i pozwala poznać zarówno plastyczne, literackie jak i związane z teatrem dzieła.

Spacerując ulicami Krakowa znaleźliśmy kilka miejsc związanych z Jego życiem i twórczością, a mianowicie dom, w którym spędził wraz z rodziną wczesne dzieciństwo, zwany Domem Długosza – u zbiegu ulic Kanoniczej i Podzamcze, Planty – a właściwie ich fragment uwieczniony na obrazie „Planty o świcie” z 1894 r., gdzie młodzież próbowała sfotografować podobne ujęcie:

Odwiedziliśmy również Pawilon Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2, gdzie mieści się informacja turystyczna, ale i zrealizowane współcześnie witraże, powstałe na bazie malarskich projektów Wyspiańskiego do katedry na Wawelu (Św. Stanisław, Henryk Pobożny, Kazimierz Wielki) oraz kopia witraża „Bóg Ojciec – Stań się” dla osób niewidomych w formie 3D. Wielkie wrażenie wywarły na wszystkich oglądane w oryginale zrealizowane witraże i polichromie zaprojektowane i wykonane przez S. Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów – m. in. z oryginałem „Bóg Ojciec- Stań się”.

Podczas naszego pobytu widzieliśmy również miejsce, gdzie dotąd znajduje się pracownia witraży, gdzie realizowane były wszystkie projekty z tego zakresu.

Opieka: mgr Aleksandra Pękala, mgr Barbara Cyran, mgr Justyna Moruś.

 

(fot. J. Moruś)

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo