Wystawa malarstwa prof. Jagody Adamus „Mistrz i jego uczniowie” – relacja z wernisażu

Wernisaż wystawy Mistrz i jego uczniowie

 upamiętniającej rocznicę śmierci 

Profesor Jagody Adamus

 

8 czerwca 2015 r. społeczność bielskiego Plastyka wraz przybyłymi gośćmi uroczyście uczciła rocznicę śmierci
Profesor Jagody Adamus, nauczycielki historii sztuki oraz rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych
w Bielsku-Białej, a także wykładowczyni w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tego dnia miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Prof. Jagody Adamus. Na wystawie oprócz obrazów artystki, prezentowane są prace uczennicy i studentek Pani Profesor: Joanny Knapek, Jolanty Knapek,
Niny Kontny, Moniki Pawlas-Polańskiej, Elżbiety Zrobek i
Natalii Gielaty.

To pełne powagi wydarzenie skłoniło wszystkich do zadumy nad przemijającym życiem i rolą, jaką odgrywa w nim sztuka. Po uroczystościach, wypełnionych wspomnieniami różnych osób, których losy splecione były z losami
Prof. Jagody Adamus, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w pracowni historii sztuki, która otrzymała imię artystki. Ten gest jest wyrazem szacunku oraz chęci zatrzymania wspomnień o Pani Profesor.

Organizacją uroczystości zajęła się dyrekcja szkoły, a udział w niej wzięli zgromadzeni nauczyciele i uczniowie Liceum Plastycznego oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, a także przybyli goście, m. in. prof. Maria Zowisło – siostra prof. Adamus, pan Zbigniew Michniowski – pełnomocnik Prezydenta Miasta Bielska-Białej ds. Zrównoważonego Rozwoju, pani Agata Smalcerz – Dyrektor Galerii Bielskiej BWA, pani Grażyna Cybulska z Galerii Bielskiej BWA, pani Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, pani Kinga Kawczak z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, współpracownicy Prof. Jagody Adamus z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie: prof. Elżbieta Kuraj, dr hab. Ryszard Pielesz, dr hab. Krzysztof Dadak, dr Aleksandra Giełdoń-Paszek.

Wystawę można zwiedzać do 26 czerwca 2015 r. w Galerii Akcent (budynek Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, ul. Gen. Sikorskiego 8).

napisała: mgr Justyna Moruś

———————————————————–

Pasją pani prof. Jagody Adamus były malarstwo, rysunek, historia kultury, a w ostatnim okresie grafika, w tym nowe dla Niej medium – grafika komputerowa, druk cyfrowy. Prezentowane na wystawie grafiki pochodzą z ostatnich kilku lat. Myślę, że motto życia Profesor Jagody Adamus to: „Tworzyć i uczyć!”.

Dla uczniów była Panią Profesor. Wymagającą – przede wszystkim od siebie, a w następnej kolejności od innych. Na lekcjach malarstwa i historii sztuki przyswajała swoim uczniom wiedzę i praktyczne umiejętności obserwacyjne oraz warsztatowe. Zarażała pasją do sztuki, do tworzenia w ogóle. Profesor Jagoda Adamus była nauczycielem o ogromnej wiedzy z zakresu nauczanych przedmiotów i ogromnej praktyce twórczej.

Dla nas, nauczycieli – koleżanka – ciepła, kulturalna, życzliwa, pomocna. Wprowadzała ze sobą powiew życia i twórczej energii. Lubiana, szanowana, podziwiana. Jako Osoba reprezentowała wysokie standardy etyczne, objawiające się w tym, jak żyła i jak pracowała oraz tworzyła.

O Profesor Jagodzie Adamus można by mówić dużo, bo jako człowiek, nauczyciel, twórca wpisała się żywo w pamięć każdego, z kim się zetknęła. Nie sposób było obok Niej przejść obojętnie. Pozostawiała ślady swojej obecności jako osoba, nauczyciel, artysta. Żyje w pamięci wielu!

 

/wspomnienie pani Sabiny Staniury – wicedyrektor ZSP w Bielsku-Białej /

———————————————————–

Profesor Jagoda Adamus (1958-2014)

Ukończyła PLSP w Bielsku-Białej, następnie studiowała w PWSSP w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach prof. prof. S. Fijałkowskiego, A. Gieragi, L. Rózgi. W 1984 r. uzyskała dyplom w pracowni litografii u prof. J. Grabowskiego. W 1989 r. podjęła pracę w ZSP w Bielsku-Białej, ucząc rysunku, malarstwa oraz ukochanej przez siebie historii sztuki. Od 2000 r. pani Jagoda Adamus została pełnoetatowym pracownikiem w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w 2008 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego UŚ. Pomimo że głównym miejscem pracy był Instytut Sztuki w Cieszynie pani Jagoda Adamus do końca związana była z bielskim plastykiem. W 2013 r. pani Adamus otrzymała tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace prof. Jagody Adamus prezentowane były na ok. 200 wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. W okresie swojej aktywności twórczej prof. Adamus miała kilkanaście zorganizowanych wystaw indywidualnych, między innymi w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Olkuszu, Rzeszowie, Tychach, Zakopanem, również na Słowacji.

Prof. Jagoda Adamus otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę twórczą:

 • Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Galeria BWA, Lublin – II nagroda, 1990
 • Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Muzyka w Malarstwie” Galeria Sztuki Współczesnej „Miriam”, Tychy – wyróżnienie, 1990.
 • Poplenerowa Wystawa Malarstwa i Rysunku „Solina’90”, Galeria BWA, „Dom Sztuki”, Rzeszów – nagroda za zestaw prac, 1991.
 • Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień ‘97”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała – Wyróżnienie, 1997.
 • II Ogólnopolski Konkurs Malarski „Triennale z Martwa Naturą”, Galeria BWA, Sieradz – Grand Prix, 2001.
 • XXXV Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień 2001”, Galeria Bielska BWA – Bielsko-Biała – II nagroda publiczności, 2002.
 • VII Ogólnopolskie Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń – I nagroda, 2007.

Nagrody Ministra Kultury i Sztuki i Rad Artystycznych:

 • Nagroda Wojewódzkiej Rady Artystycznej za opiekę artystyczną laureata Programu Promocji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży „Talenty” – Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, 1997.
 • Nagroda Honorowa Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w zakresie dydaktyki artystycznej, 1998.
 • „Ikar 2008”. Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za dotychczasową działalności w dziedzinie kultury i sztuki, 2009.

Stypendia:

 • Stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców – 1986
 • Stypendium Ministra Kultury i Sztuki – 1988
 • Stypendium Artystyczne Wojewody Bielskiego – 1997
 • Stypendium habilitacyjne – 2004

/napisane na podstawie tekstu z katalogu wystawy malarstwa Jagody Adamus „Pejzaż niedokończony”, Galeria Uniwersytecka w Cieszynie, 2015/

https://www.facebook.com/events/890412197684393/

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo