Wystawa prac Ignacego Cembrzyńskiego – „Przechodząc…”

Wernisaż wystawy prac Ignacego Cembrzyńskiego

12 stycznia 2015 roku w Galerii Akcent Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej miało miejsce otwarcie wernisażu wystawy prac Ignacego Cembrzyńskiego pt. Przechodząc.

Cykl kilkunastu czarno-białych fotografii jest efektem licznych podróży autora po Europie i Azji. Prezentowane fotografie nawiązują do nurtu street photography, która eksponuje zachowania i relacje człowieka z otoczeniem na tle pejzażu urbanistycznego.

Podczas spotkania artysta dzielił się z młodzieżą szkolną swoimi doświadczeniami fotograficznymi. Szczególnie ciekawą i nowatorską formą zaprezentowania fotografii w przestrzeni miejskiej okazała się wystawa na słupach informacyjnych, którą artysta stworzył w ubiegłym roku. Sposób prezentacji i ekspozycji fotografii stał się tematem szczególnie interesującym młode pokolenie.

Ignacy Cembrzyński fotografią zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Zaczął, jako nastolatek, na łamach „Świata młodych”. Uczęszczał do Policealnego Studium Fotografii w Katowicach. Przez kilka lat fotografia usługowa była jego zawodem. Wtedy także uczył fotografii. Artystycznie w tym czasie działał w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym.

Spędzał w ciemni dużo czasu – tak wiele, że uczulenie na odczynniki spowodowało odejście od fotografii. Dopiero fotografia cyfrowa pozwoliła mu wrócić do fotografowania. 6 lat temu stała się na powrót zajęciem wykonywanym zawodowo. Od tego czasu przy okazji wykonywania zdjęć, mających służyć jako motywy zdobnicze, artysta robi coraz więcej fotografii, w których pokazuje rodzaj miejskiego pejzażu, zawsze w obecności człowieka.

Ignacy Cembrzyński odczuwa zmęczenie sposobem pokazywania fotografii – w przeładowanym informacją otoczeniu. Chciał, by drukowana fotografia zaistniała w przestrzeni miejskiej. Tam gdzie ma szansę być zobaczona przez zwykłych przechodniów. Stąd „zasłanianie kamienicy” – 50 m2 fotografii na banerach, czy też ekspozycja wielkoformatowych zdjęć na słupach ogłoszeniowych.

Na pytanie, jaką fotografię robi, odpowiada: mającą mówić, opowiadać historię, oczekującą od widza próby dopowiedzi, co było dalej.

napisała: dr Joanna Chudy (na podstawie rozmów z artystą)

 

Czasami PRZECHODZĄC,  zauważam coś godnego opowieści. Gdy mam aparat przy sobie, staję się fotografującym, czyli opowiadaczem historii.

Bywa, że chwila jest naprawdę tylko momentem sprowadzonym do kilku sekund – wtedy opowieść jest nerwowa; bywa i tak, że jest czas na spokojne ustawienie kadru, zadbanie o kompozycję – w takich razach fotografie są bardziej wyważone. Jak w każdej opowieści – fragmenty o różnym rytmie. Zawsze jest człowiek w relacji z miastem – to interesuje mnie najbardziej.

Ignacy 50

http://www.ignacy50.pl

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo