Wystawa prac uczennic naszej szkoły w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej zaangażowali się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jednym ze sposobów upamiętnienia tego wydarzenia było przygotowanie wystawy prac rysunkowych i malarskich: „Miraże. Portrety Żydów inspirowane dawną fotografią”.

Jednym z gości wystawy była pani Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, która zaproponowała prezentację prac w siedzibie GWŻ w Bielsku-Białej. Czas realizacji planu ustalono na rok szkolny 2017/2018.

W grudniu 2017 r. prace uczniów zostały wyeksponowane w siedzibie GWŻ w Bielsku-Białej. Wystawa stanowiła oprawę uroczystości związanej z obchodami Święta Chanuka, która odbyła się 14 grudnia 2017 r. Uroczystości tej towarzyszył występ zespołu Szir Awiw. Nie zabrakło także opowieści na temat tradycji związanych z Chanuką oraz jej historii. Goście mieli okazję zapalić świecę chanukową oraz spróbować wypieku przygotowywanego na Chanukę, czyli pączków.

Naszą szkołę reprezentowały panie: Agata Ruman i Agnieszka Fuczik oraz uczennice, których prace zostały wyróżnione podczas wernisażu w Galerii Akcent – Weronika Lewandowska, Martyna Szlachta i Julia Szczerbowska.

W celu przybliżenia uczniom historii Święta Chanuka oraz jego przebiegu, zaprosiliśmy do szkoły panią Dorotę Wiewiórę. Spotkanie z nią odbyło się 12 grudnia 2017 r. i wzięły w nim udział klasy: III, IV i V POSSP, I a, I b, II a, II b i III LP. Pani przewodnicząca GWŻ opowiedziała młodzieży o Chanuce, ale także i o innych świętach żydowskich, zaprezentowała zdjęcia potraw, które przygotowuje się na dane święto, podzieliła się ponadto swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnych relacji społeczności różnych narodowości i wyznań.

 

Opiekunki projektu: panie Agata Ruman i Agnieszka Fuczik.

 

napisała: p. Agata Ruman

 

<< COFNIJ

Wyszukiwarka

Termo logo